Elektroencefalografija (EEG) je dijagnostička metoda kojom se utvrđuju i mere moždani talasi. Ona veoma precizno detektuje abnormalnosti na mozgu, a uz to je bezbolna i ne nosi rizik od zračenja. Sve su to razlozi zbog kojih je EEG najčešće upotrebljivana metoda u neurologiji.
Zakažite termin pregleda u našoj neurološkoj i psihijatrijskoj ordinaciji Neuropraxis i saznajte više o tome šta je EEG i koliko je pouzdan.
Najčešća indikacija za EEG (Elektroencefalografija) snimanje je dijagnostikovanje ili praćenje različitih vrsta epilepsija. Pored toga, EEG snimak može da se radi kod sledećih stanja:
- Vaskularna oboljenja na mozgu
- Tumorni procesi
- Degenerativna oboljenja mozga (demencija, Parkinsonova bolest, etc.)
- Poremećaji spavanja (nesanica), narkolepsija
- Upala mozga (meningitis)
- Trauma glave
Preporučujemo EEG snimanje u slučaju sledećih simptoma:
- Gubitak svesti
- Slabo snalaženje u prostoru
- Slabije pamćenje
- Dugotrajne ili jake glavobolje
- Nesigurnost pri hodu
- Nesanica
- Vrtoglavica
Kako se izvodi EEG (Elektroencefalografija) test?
EEG snimanje nije bolno i ne zrači. Proces snimanja traje od 30 do 60 minuta. Izvodi se u sedećem ili ležaćem položaju. Snimanje vršimo pomoću specijalne kape, na kojoj se nalaze elektrode. Pre postavljanja kape, medicinski tehničari na glavu pacijenta stavlja posebnu kremu kako bi se elektrode bolje zalepile na kožu i pružile kvalitetnije podatke.
U određenim situacijama lekar može zahtevati EEG snimak procesa sna. Tada je neophodno da pacijent provede prethodnu noć budan i da zaspi u ordinaciji.
Koliko je EEG pouzdan metod?
EEG je vrlo detaljna i precizna metoda merenja elektro aktivnosti mozga. Međutim, postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na potpuno objektivnu i realnu sliku rezultata i snimka. To su uticaji okruženja koji deluju tokom samog EEG testa – fizička nelagodnost, položaj elektroda, temperatura prostorije, audio i vizuelni nadražaji.
Pogledajte i članak EEG u pedijatriji.